סדנת רכישת כלים לפיתוח חשיבה יצירתית

אמנות ? ,מה זה בכלל ואיך זה יכול לתרום לעסק שלי ?

מה הקשר בין אמנות  לכסף? זו שאלת השאלות שמעסיקה כל אדם שהחליט לעסוק בעיסוק אמנותי כלשהו שואל את עצמו. באופן אישי ומעצם העיסוק שלי בתחום החלטתי לשחרר את המחשבה שניתן לשלב בין אמנות לכסף וזה אחר נסיונות רבים לא מוצלחים. מעבר לכשלונות זה גם מלחיץ אותי באופן אישי והורס לי את החויה והחיבה האדירה שאני מקבלת מלעזור לאנשים לפרוח ולהתעצם בעזרת האמנות.

ובכל זאת

 יש לי רצון להרחיב את הפעילות ועדיין להצליח גם להתפרנס ממנה כך שהשאלה הזו אכן מעסיק אותי רבות. לקח לי המון זמן להבין איך ניתן לשלב בין התחומים הללו שמסרבים להיות אחים @

הבנתי שאין קשר בין מוצר אמנות כלשהו כמו פסל או ציור או אפילו תהליכי רפוי נפשיים שאין להם ערך לחיי היום יום הפרקטים.  הערך המוסף הוא המוצר המשלב. השאלה הנשאלת כאן היא איך יוצרים מאמנות מוצר בעל ערך מוסף שמצליח לנהל דיאלוג מול חיי היום והשגרה ועולם העסקים בעל קצב כל כך שונה ותנועות חדות במרחב?

התשובה היא חשיבה יצירתית.

מהי חשיבה יצירתית ?

ניתן לשייך צורת חשיבה זו כתכונה המייחדת אנשים מוצלחים ויחודיים מכיון שדרך צורות מחשבות יחודיות ניתן למצוא פתרונות כמעט לכל קונפליקט בצורה יעילה ומהירה. דרך מחשבה זו לפעמים יכולה גם לצור דיאלוג מחודש ואפילו לסייע בפתרון עימותים 

הרי רעיונות יש כל הזמן רק צריך להיות פתוח לשמוע אותן. המח מייצרת מחשבות באופן שיטתי. המח שלנו משתמש במצבי חלימה ומצבי מדיטציה עמוקים לנתח סיטאציות ולעבד נתונים. ממש כמו מחשב שיודע לנתח נתונוים בשניה.  למח שלנו אלגוריתם על שיודע לתת פתרונות תוך שניות ממש כמו מחשב קוונטי.

מושג היצרתיות – נלקח מתוך עמוד ויקיפדיה 

יצירתיות: תוצר יצירתי חייב להיות מקורי ובעל ערך בהקשר נתון. תוצר של החשיבה היצירתית יכול להיות אינטלקטואלי (כתבה, שיר, מאמר) מוחשי (כמו פטנט, מוצר) או תהליך (שינוי מבנה ארגוני או תהליכי). החדשנות והראשוניות הן התנאי ההכרחי הראשון להגדרת תוצר יצירתי, תוצר שמחקה תוצר קודם אינו נחשב ליצירתי. התנאי השני הוא כי התוצר יהיה בעל ערך באיזשהו הקשר לקהילה מסוימת.

מושג זה מהווה שדה מחקר בתחומים רבים, כגון פסיכולוגיה, חינוך, סוציולוגיה, כלכלה וניהול.

היצירתיות נשענת על גמישות מחשבתית שמאפשרת חשיבה רב-ממדית ורב-כיוונית. אחד ממאפייני הליבה של עבודה יצירתית הוא החדשנות שלה. להבדיל מדפוסי חשיבה נוקשים ומקובעים המתנגדים לארגון מחדש של עמדות שונות, הגמישות המחשבתית יכולה להוביל לרעיונות חדשים או להמצאת דרכים חדשות להתמודדות עם סיטואציות שונות. מסיבה זו השימוש בחשיבה יוצרת למציאת פתרונות יעילים, רעיונות חדשים ומוצרים שימושיים, תורמת באופן משמעותי להתפתחות של האנושות. ההעזה לפרק דפוסי חשיבה מקובלים ולבחון דברים בדרכים חדשות היא זו אשר זרזה את קידומו של המדע.

ואם אומר לכם שיש לכולם אפשרות לפתח חשיבה יצירתית ?

לא אשקר יש טכניקה מדהימה שניתן לשלב ביום יום, היא נקראת ציור אינטואיטיבי. כאשר מתרגלים את הטכנקה הזו עולה תחושה של שלווה פנימית  שמאפשרת לפתוח דיאלוג מחודש מול עצמך דרך המכחול והצבע. נפתחת ראייה חדשה והמח נכנס למצב חלימה. מצבי חלימה מאפשרים למח לעבודד אחרת. 

עדיין איך זה קשור לכסף ואיך זה יתרום לי לעסק ?

בעיניים שלי חשיבה מחוץ לקופסא או כמו שהגדרתי אותה חשיבה יצירתית מאפשר להתבנן מנקודת מבט שלא הבחנו בה קודם לכן ומאפשר לנתח נתונים ממבט גבוהה יותר ממעוף הציפור… לראות את התמונה הגדולה להבין את התהליכים לעמוק ולראות חזון לעתיד. כל אחד ותחומו יכול לפתח חשיבה יצירתית ובעזרתה לפתח את העסק שלו בכל תחום. אפילו לבצע החלטות חשובות בעסק כמו בחירת שותפים, תהליכי מיזוג השקעות ולבטים אחרים שיש לעסקים. כך אני מאמינה וזה מתוך נסון אישי שלי  בכל פעם שיש לי קונספליקט אישי או שהגעתי לצומת דרכים כלשהי בכל תחום בחיי אני ישר שולפת את המכחולים והצבע ומייסמת את הטכניקה. בדרכים יצירתיות 🙂 לאחרונה אני מייצרת לוכדי חלומות זם זה סוג של אמנות אינטרנטיבית.

נשבעת זה עובד ! 

אפילו כמה דקות של פעילות כזו יכולה להספיק לצאת מתקיעות מחשבתית ולחזור לזרימה של החיים עם יותר בטחון ודרך חדשה שלא חשבתי אליה קוד או סתם להסר ערפול ולקבל בהירות. אחרי 5 שנים של נסיונות ועבודה בקבוצות ולבד ראיתי כל כך הרבה פעמים אנשים משתחררים מתקיעות בעזרת טכניקה פשוטה זו. זו טכניקה שמסייעת בפשטות לנתק מחשבות שטוחות ואנליטיות שהמח רגיל לתרגל ולתחבר לזרימה.ציור אינטואיטיבי

מפגש ללימוד טכניקת פיתוח חשיבה יצירתית

מפגש חויתי בו נלמד כיצד ליישם שיטות לפיתוח חשיבה יצירתית ומציאת פתרון לאתגרים שונים מתאים למתחילים וותקים בכל תחום.